Marketing bezpośredni B2B bez zgody odbiorcy

Obecnie, aby móc wysyłać e-mail marketingowy – nawet na znany adres pracownika kontrahenta, przedsiębiorca musi zgromadzić dwie zgody od jego odbiorcy: po pierwsze zgodę na otrzymywanie informacji handlowej wynikającą z art. 10 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną (dalej „ u.ś.u.d.e.”),  oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych wynikającą z art. 18 i 19 u.ś.u.d.e.

Obowiązek ten dotyczy kierowania informacji marketingowe na adresy e-mail konkretnych osób fizycznych, co ważne nawet te firmowe.

Na gruncie RODO rodzi się nowa – o dziwo bardziej liberalna – koncepcja e-maili marketingowych.

Interpretacji odpowiednika polskiego Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Wielkiej Brytanii – Information Commissioner’s Office Case Team (ICO) liberalizuje wymogi w elektronicznym marketingu bezpośrednim B2B wskazując, że marketing – w tym marketing bezpośredni – jest uzasadnionym interesem każdej firmy i stąd może stanowić samoistną podstawę przetwarzania danych osobowych.

A zatem, gdy pracownik kontrahenta udostępni przedsiębiorcy swój adres firmowy, będzie można mu przesłać ofertę, bez zgody na przetwarzanie danych, przyjmując jako podstawę przetwarzania uzasadniony interes przedsiębiorcy – administratora (a zatem art. 6 ust. 1 pkt f RODO).

W Polsce będzie to jednak możliwe dopiero po zmianie art. 18 i 19 u.ś.u.d.e. Ich nowelizację przewiduje rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem stosowania rozporządzania 2016/679, który wpłynął do Sejmu 26 listopada 2018 r. Projekt jest w trakcie prac legislacyjnych – obecnie po III czytaniu w Sejmie został przekazany do Senatu.

 

Amelia Stradomska
Adwokat w Kancelaria Smaga Jaroszyński


Icon made by Freepik from www.flaticon.com

Komentarze ( 0 )

  Napisz komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *

  Autorzy Bloga

  Krzysztof Smaga

  Zawodowo – adwokat, syndyk, członek rad nadzorczych, na każdej z tych funkcji z wieloletnim doświadczeniem. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Stypendysta na Uniwersytetach Alberta Ludwika we Fryburgu i Karola Franciszka w Grazu. Współzałożyciel Kancelarii i współautor jej charakteru. Pozazawodowo - aktywny sympatyk sportu w każdej popularnej postaci (bieganie, jazda na rowerze, narty, żeglarstwo) i wielki miłośnik gór.

  Jacek Jaroszyński

  Adwokat i doradca podatkowy. Absolwent Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, gdzie obronił doktorat. Ukończył również studia doktorskie oraz zdał minimum doktorskie na Wydziale Ekonomii Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada doświadczenie w biznesie międzynarodowym, które zdobył jako dyrektor spółki rosyjsko-polskiej w Nowogrodzie. Wraz z Krzysztofem Smagą - współzałożyciel Kancelarii i współautor jej charakteru. Pasjonat koni - zarówno tych naturalnych, jak i mechanicznych.

  Tomasz Czapla

  Żeromszczak z Kielc, absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Studiował na Uniwersytetach w Monachium, w Utrechcie i Edinboro University of Pennsylvania. Ukończył również z wynikiem bardzo dobrym aplikację sądową. Radca prawny od 2008 roku. Zajmuje się zamówieniami publicznymi, niszowymi zagadnieniami gospodarczymi (prawo lotnicze, bezpieczeństwo żywności) i co ciekawszymi procesami cywilnymi. Regularny uczestnik zawodów narciarskich i maratonów MTB na dystansie giga. Zdarza mu się wziąć kilka dni wolnego, po czym okazuje się że pokonał Albrechts Route albo trasę Świeradów Zdrój – Ustrzyki.

  Michał Połaniecki

  Radca prawny. Absolwent Wydziału Praca, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Pełnił funkcję koordynatora lubelskiego oddziału Fundacji Acedamia Iuris. Zajmuje się obsługą prawną podmiotów gospodarczych z sektora lotniczego oraz reprezentuje klientów w toku postępowań w sprawach gospodarczych. Zawodowo stara się łączyć przeciwstawne wyzwania: wszechstronności prawniczej oraz specjalizacje w zakresie prawa gospodarczego. Uwielbia aktywny tryb życia. Odreagowuje codzienność na torze kartingowym.

  Krzysztof Józefaciuk

  Doradca podatkowy. Ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Absolwent studiów podyplomowych w zakresie rachunkowości i finansów Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Pasjonat optymalizacji podatkowej oraz przekształceń podmiotów gospodarczych. Prywatnie lubi rajdy terenowe i inne sportowe okazje, żeby się pobrudzić.

  Karol Kajka

  Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Ukończył również podyplomowe Studium Zamówień Publicznych na Uniwersytecie Warszawskim. Z wyróżnieniem zdał egzamin wstępny na aplikację radcowską. Pracując wzoruje się na rywalizacji sportowej, gdzie cel osiąga się przede wszystkim systematycznym i mądrym przygotowaniem. Prywatnie, entuzjasta biegów długodystansowych (10 km, półmaraton).
  ↓